اینترنت ملی

اینترنت ملی

1,298
امتیاز به post

اینترنت ملی

سلام  ، همانطور که اطلاع دارید و شاهد مشکلات در چند هفته گذشته و قطع سراسری اینترنت را داشتید ، علاوه بر متضرر شدن روزانه

برآوردها نشان می‌دهد طی چهار روز نزدیک به ۱٫۵ میلیارد دلار به اقتصاد کشور و ۹۰۰ میلیارد تومان در سه روز اول به کسب‌وکارهای اینترنتی زیان وارد شده است.

@netblocks

Update: A small return of connectivity has been tracked in at shutdown hour 113, along with reports that some users have come online; real-time network data show national connectivity up slightly to 8%; unclear if restoration will be sustained ?

خسارت ۱٫۵ میلیارد دلاری قطع شدن اینترنت

شرکت ما هم عملا دو هفته فلج بود و عملا کسب درآمد با 20 کارمند طی 2 هفته عملا بی فایده بود که شخصا اعلام کردم که شرکت رو تعطیل کنیم چون حضور پرسنل بی دلیل بود و جز ضرر چیزی برای شرکت نداشت.

متاسفانه اعمال رفتاری بدون پیش بینی و بدون تعقل و حتی بدون اینکه متوجه این باشند که چه مشکلاتی را برای کشور به وجود آورند دست به کارهای میزنند که متاسفانه به هیچ وجه خساراتی که به اشخاص وارد شد  با اراده 10 روز به اینترنت و حتی 1 گیگابایت هدیه غیر قابل جبران است.

متاسفانه با ملی شدن اینترنت  دیوار بزرگی دور تا دور کشور را فرا میگیرد . به احتمال زیاد باید برای وصل شدن به اینترنت خارجی از سرویس های که دسترسی به خارج را ارائه می دهند تهیه کنیم . مثلا همین افرادی که سرویس های اختصاصی می فروشند که ما به فیسبوک و تویتر وصل شویم (اسمشو نبر همون قندشکن منظورمه ) من 3 سرور اختصاصی دارم که برروی کشورهای آلمان – کانادا- فرانسه قرار دارد .طی این دو هفته متاسفانه دسترسی به سایتها نداشتم . مشتریان هم همینطور . برخی از مشتریان تماس میگرفتند که سایتها رو منتقل کنیم روی سرور ایران ولی بنده گفتم خیر این کار اشتباه است ولی از آنجایی که مشتری تصور می کرد که با انتقال سایت ها به سرور ایرانی مشکل حل می شود ?بندگان خدا خبرنداشتند که گوگل باز نمی شود حالا گیریم که سایت شما هم باز شد . خوب خدا پدرت را بیامرزد  بیشتر مشتریان از داخل گوگل سایت رو پیدا میکنند خوب وقتی گوگل باز نشود عملا هیچی کار نمیکند. جی میل  و موتور جستجو گوگل شاه کلید بیشتر زیر ساخت های دنیا هستند  مثلا همین گوشی های اندروید بیس اصلی آن و زیرساخت اصلی آن گوگل هست برای مثال شما اگر شما قصد به روز رسانی برنامه های گوشی را داشته باشید از پلی استور گوگل استفاده می کنید یا به روز رسانی برنامه های گوشی  سرویس پیش فرض ایمیل هم که روی گوشی هست جی میل هست. بگذریم .

مثلا در همان زمان که اینترنت قطع بود  با چی میل  (Chimail.ir ) ارسال  ایمیل کردم که نرفت  میدونید چرا ؟ چون ایمیل داخلی بود 🙁   و دسترسی کلا از دنیا قطع بود .

بعد از بررسی ها و کمی فکر توانستم سایت های شخصی خودم رو با کمی تغییرات بررویdns و cdn های که سرویس دهندگان ایرانی ارائه می دادند بدون انتقال سرور ها به داخل ایران قابل نمایش کنم. ولی کاربردی نداشت چون گوگل مسدود بود.

اصل حرفم در مورد سرویس های ایرانی بود به شخصه از سرور های ایرانی استفاده کردم و متاسفانه به دلیل مشکلات متعدد و عدم ارائه کانکشن های زیاد برای هر اتصال محدودیت های زیادی رو داشت و مجبور شدم به ارائه دهندگان سرور های خارج از ایران مراجعه کنم .  در همین لحظه سروری دارم که حدودا 6 سال هست که آنلاین هست و بعضا برای به روز رسانی سخت افزار یا نرم افزاری برای حداقل 1 ساعت شاید قطع بشود .از خدمات آن شرکت ها راضی هستم و به هیچ وجه روی سرور های ایرانی هیچ اطلاعتی رو قرار نخواهم داد حتی به زور .

مثلا طی تستی که با مدیر اصلی سرور ایران انجام دادم بعد از متصل شدن سومین کانکشن ( ip ) به سرور   ، سرور down شد .

بالابودن سایت یا up time بودن هر سرویسی یکی از مهمترین موارد  برای ارائه خدمات یا میزبانی یا هرمحصولی که شما مد نظر دارید است که مشتریان شما اگر در دسترس نباشید  با مشکلات زیادی رو برو خواهند شد .

خلاصه اینترنت ملی زمانی مفید است که کلیه زیرساخت ها با شرایط  و قیمت مناسب ارائه گردد ، و مخصوصا یک موتور جستجو خوب ایرانی فعالیت داشته باشد نه اینکه این موتورهای جستجو نتیجه ها رو خودشون از گوگل بگیرند :)))

بهترین باشید    التماس تفکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.